Team GB at Baku 2015: Day Five Preview

17 June 2015 / 04:29

History-maker Jade Jones is bidding to follow Charlie Maddock's lead todayand secure another European Games taekwondo medal for Team GB in Baku.

Jones became the first Team GB athlete ever to win an Olympic gold medal in her sport when she took the title at London 2012 and also won gold at the first-ever Youth Olympic Games Singapore two years earlier.

The inaugural European Games could see her bring home another medal in the -57kg category, just as 19-year-old compatriot Maddock did earlier last night with a dramatic gold in the -49kg.

Jones acknowledges she’s the one to beat as she faces up to preliminary round opponent Despina Pilavaki but is ready to embrace the challenge.

“Because you are Olympic champion everybody assumes you are a perfect athlete and will never lose,” said the 22-year-old.

“But I am still young and I still don't know the game fully.

“Now, I am trying to go into a contest not just thinking, 'I want to win, I want to win' but thinking ‘what is my game plan? How can I win?'.”

Team GB's beach volleyball duo of Chris Gregory and Jake Sheaf also get their European Games under way tomorrow against Group G opponents Austria.

And Gregory is hoping they can make a statement as they bid to qualify for next year's Olympic Games in Rio.

“Myself and Jake are both very ambitious and we want to be successful on the biggest stage, which for beach volleyball is the Olympics,” said Gregory, the tallest member of Team GB's squad at 210cm.

“The European Games is a start to this and we head there looking to lay down a marker and showing everyone what we are all about.”

From Team GB's tallest athlete to the smallest, 14-year-old Hannah Baughn, standing 145cm, features in the acrobatic gymnastics mixed pair balance and dynamic qualifiers alongside Ryan Bartlett.

After receiving first-round byes, table tennis stars Liam Pitchford and Paul Drinkhall kick-off their respective singles campaigns tomorrow, while bantamweight boxer Qais Ashfaq steps into the ring for the first time in Baku.

There are medals on the line in the men's trap shooting, but first Ed Ling and Bradley Davis must look to improve on their standings in qualifying after end day four in 10th and 26th place respectively.

Naomi Folkard, Nicky Hunt and Amy Oliver face Georgia for a place in the women's team archery quarter-finals. And the trampoline individual qualification gets started with Luke Strong, Laura Gallagher and London 2012 Olympian Katherine Driscoll all in action.

Gymnastics - Trampoline

Event: Women's individual 14:15-17:00 BST – Katherine Driscoll, Laura Gallagher

Event: Men's individual 14:15-17:00 BST – Luke Strong

Where to watch: Live on BT Sport 1 from 14:10, continued on BT Sport Extra from 16:30 and online at

Gymnastics - Acrobatics

Event: Women's group balance 10:00 BST – Jennifer Bailey, Cicely Irwin, Josie Russell

Event: Women's group dynamic 12:20 BST – Jennifer Bailey, Cicely Irwin, Josie Russell

Event: Mixed pair dynamic 11:10 BST – Hannah Baughn, Ryan Bartlett

Event: Mixed pair balance 13:30 BST – Hannah Baughn, Ryan Bartlett

Where to watch: Live online at

Beach volleyball

Event: Men's Team GB v Austria 8:00 BST – Chris Gregory, Jake Sheaf

Where to watch: Live online at Delayed coverage on BT Sport Extra from 11:03 BST


Event: Men's bantamweight 56kg 14:30 BST – Qais Ashfaq v Giorgi Gogatishvili (GEO) – round of 32

Where to watch: Live online at


Event: Women's -57kg 8:30 BST – Jade Jones v Despina Pilavaki (CYP) – preliminary round

Event: Men's 68kg 5:45 BST – Martin Stamper v Filip Grgic (CRO) – preliminary round

Where to watch: Live online at as well as BT Sport 1 from 10:55 BST

Table Tennis

Event: Men's singles 14:00 BST – Paul Drinkhall v Adam Pattantyus (HUN) – second round

Event: Men's singles 16:00 BST Liam Pitchford v Admir Duranspahic (BIH) - second round

Where to watch: Live online at Delayed coverage on ESPN from 16:22 BST


Event: Women's team 5:25 BST Team GB v Georgia – Naomi Folkard, Nicky Hunt, Amy Oliver – 1/8 eliminations

Where to watch: Live on ESPN from 4:55 BST and online at


Event: Men's trap 10:30 BST – Brad Davis, Ed Ling – qualification day two

Where to watch: Live on BT Sport 2 from 10:25 BST and online at

Water polo

Event: Women's classification 6:30 BST – Team GB v Serbia

Where to watch: Live online at