Rio 2016: Day 9 Preview

Rio 2016: Day 9 Preview

14 August 2016 / 00:36

Andy Murray, Jason Kenny, Callum Skinner and Nick Dempsey are all guaranteed medals on day nine of the Rio 2016 Olympic Games – it’s just a question of colour for three of them.

Two-time Wimbledon champion Murray will bid to become the first man to win successive Olympic men’s singles tennis titles when he faces Juan Martin Del Petro in the final.

Track cyclists Jason Kenny and Callum Skinner already have team sprint gold in their locker in Rio but face each other in a tantalising final of the individual sprint in the velodrome.

Sailor Nick Dempsey meanwhile cannot win anything but silver in the men’s RS:X with gold not a possibility in the double points medal race and there no chance of him being overtaken.

Giles Scott can join those four in guaranteeing himself a gold medal if he can extend his overall lead after the final two qualifying races in the Finn to beyond 22 points.

Justin Rose is in pole position to win the first Olympic golf gold medal for 112 years and tees off on his decisive fourth and final round at 14:39 BST with a one-shot lead.

Max Whitlock returns to the gymnastics arena for both the floor and pommel horse finals, qualifying for the latter in first place with teammate Louis Smith second.

Mark Cavendish begins his bid for a long-awaited Olympic medal in the omnium back in the velodrome while the evening sees the blue-ribband 100m final in track and field.

The semi-finals come first with CJ Ujah and James Dasaolu attempting to book a spot in the highly-anticipated final and Matthew Hudson-Smith goes in the 400m final.

Alyson Dixon and Sonia Samuels go in the marathon in the morning, Grace Reid dives in the women’s 3m final and Team GB’s showjumpers get up and running in Deodoro.

Synchronised swimmers Olivia Federici and Katie Clark also compete for the first time in Rio with the duet free routine starting proceedings at the Maria Lenk Aquatics Centre.

There’s a hive of action at Riocentro with Rajiv Ouseph and Kirsty Gilmour back in singles action in the badminton while a trio of Team GB boxers take to the ring.

Middleweight Savannah Marshall begins her campaign and Pat McCormack and Josh Buatsi will hope to keep theirs rolling in the welterweight and light heavyweight respectively.

The Team GB men’s table tennis outfit of Paul Drinkhall, Liam Pitchford and Samuel Walker also face off against China in the team quarter-finals after a fine first-round win over France.

Team GB at Rio 2016: Day 9

Athletics – Marathon

Women’s: 09:30 Rio / 13:30 BST – Sonia Samuels, Alyson Dixon

Athletics – Track & Field

Session times

20:20-22:30 Rio / 00:20-02:30 BST

Men’s 100m Semi-Final, Final – CJ Ujah, James Dasaolu

Men’s 400m Final – Matthew Hudson-Smith

Men’s High Jump Qualification – Robbie Grabarz, Chris Baker

Women’s 400m Semi-Final – Christine Ohuruogu, Emily Diamond

Women’s 1500m Semi-Final – Laura Muir, Laura Weightman

Badminton

Men’s Singles Group: 10:05 Rio / 14:05 BST – Rajiv Ouseph

Women’s Singles Group: 19:30 Rio / 23:30 BST – Kirsty Gilmour

Boxing

Women’s Middle R1 (-75kg): 17:15 Rio / 21:15 BST – Savannah Marshall

Men’s Welter (-64kg) R2: 19:30 Rio / 23:30 BST – Pat McCormack

Men’s Light Heavy (-81kg) Quarter-Final: 19:45 Rio / 23:45 BST – Josh Buats

Cycling – Track

Session times:

16:00-19:45 Rio / 20:00-23:45 BST

Women’s Sprint Qualifying, 1/16 Finals, Repechages – Rebecca James, Katy Marchant

Men’s Omnium: Scratch Race, Individual Pursuit, Elimination – Mark Cavendish

Men’s Sprint Finals – Jason Kenny, Callum Skinner

Diving

Women’s 3m Springboard Final: 16:00 Rio / 20:00 BST – Grace Reid

Equestrian

Session time

10:00-13:40 Rio / 14:00-17:40 BST

Jumping Individual/Team Qualifier – Nick Skelton, Ben Maher, Michael Whitaker, John Whitaker

Golf

Men’s Individual Stroke Play: 09:44 Rio / 13:44 BST – Danny Willett

Men’s Individual Stroke Play: 10:39 Rio / 14:39 BST – Justin Rose

Gymnastics: Artistic

Men’s Floor Final: 14:00 Rio / 18:00 BST – Max Whitlock, Kristian Thomas

Men’s Pommel Horse Final: 15:34 Rio / 19:34 BST – Max Whitlock, Louis Smith

Sailing

Session time:

13:00-15:40 Rio / 17:00-19:40 BST

Men’s RS:X Medal Race – Nick Dempsey

Nacra 17 Races 10, 11 & 12 – Ben Saxton, Nicola Groves

Women’s 470 Races 6, 7 & 8 – Hannah Mills, Saskia Clark

Finn Races 9 & 10 – Giles Scott

Men’s 470 Races 6, 7 & 8 – Luke Patience, Chris Grube

Women’s RS:X Medal Race – Bryony Shaw

Synchronised Swimming

Duet Free Routine: 11:00 Rio / 15:00 BST – Olivia Federici, Katie Clark

Table Tennis

Men’s Team Quarter-Final: Team GB vs China 10:00 Rio / 14:00 BST – Paul Drinkhall, Liam Pitchford, Samuel Walker

Tennis

Men’s Singles Gold Medal Match: NB 15:30 Rio / NB 19:30 BST – Andy Murray vs Juan Martin Del Potro

Don’t miss a minute of the Team GB action at Rio 2016 with our Live Blog

Rio 2016