Join Team GB

Olympic Ambition Programme Athletes & Coaches announced

July 3, 2012 12:02 pm

The British Olympic Association (BOA) has today announced the full list of 130 athletes and 56 coaches from across 44 sport disciplines who will participate in Team GB’s Olympic Ambition Programme during the London 2012 Olympic Games.

The Programme, which is being supported by Proud Partner of London 2012 Lloyds TSB, will give the young and talented British athletes and coaches a unique opportunity to experience the Olympic Games environment at first hand this summer.

The Programme focuses on preparing the athletes and coaches to compete at the Sochi 2014 Olympic Winter Games or the Rio 2016 Olympic Games. It aims to provide personal development and inspiration to the participants and produce a performance legacy for Team GB from the London 2012 Olympic Games.

During the Programme, all athletes and coaches will visit Team GB’s Preparation Camp at Loughborough University, where they will take part in kitting out and experience a multi-sport preparation environment. The participants will then travel to London where they will visit the Olympic Village, watch two Olympic competition sessions and experience the atmosphere at Team GB House in Westfield Stratford City.

The full list of athletes and coaches selected to the Team GB Olympic Ambition Programme for London 2012 are:

  • TJ Baldwin-alpine
  • Alex Tilley- alpine
  • Sean Langmuir- alpine COACH
  • Nicky Hunt- archery
  • Sean Evans- archery
  • Glen Croft- archery
  • Mark Nesbitt- archery
  • Andrew Randall- archery
  • Kieran Slater- archery
  • Gary Penn- archery COACH
  • Adam Cotton- athletics
  • Emelia Gorecka- athletics
  • Desiree Henry- athletics
  • Jo Jennings- athletics COACH
  • Alex Langley- badminton
  • Kirsty Gilmour- badminton
  • Marcus Ellis- badminton
  • James Vincent- badminton COACH
  • Ryan Mackay- basketball
  • Jay-Ann Bravo-Harriott- basketball
  • Harriet Ottewill-Soulsby- basketball
  • Janice Monakana- basketball
  • Lee Davie- basketball COACH
  • Doug Reilly- basketball COACH
  • Peter Beyer- biathlon
  • Amanda Lightfoot- biathlon
  • Marc Walker- biathlon  COACH
  • Tre Whyte- BMX
  • Marcus Bloomfield- BMX COACH
  • Will Golder- bobsleigh
  • Rebekah Wilson - bobsleigh
  • Lee Johnston- bobsleigh COACH
  • Qais Ashfaq- boxing
  • Joe Cordina boxing
  • Chantelle Cameron boxing
  • Gary Hale boxing COACH
  • Tom Brady- canoe slalom
  • Natalie Wilson- canoe slalom
  • Adam Burgess -canoe slalom
  • Mark Ratcliffe -canoe slalom COACH
  • Hannah Brown- canoe sprint
  • Matthew Bowley- canoe sprint
  • Katherine Trotter- canoe sprint
  • Mark Hoile- canoe sprint COACH
  • Calum Irvine – cross country skiing
  • Rosamund Musgrave- cross country skiing
  • Roger Homyer- cross country skiing COACH
  • Claire Hamilton- Curling
  • Vicki Adams- Curling
  • Tom Brewster- Curling  
  • Scott Andrews – Curling
  • Rhona Martin- Curling COACH
  • Soren Gran- Curling COACH
  • Daniel Goodfellow- diving
  • Grace Reid- diving
  • Robyn Birch diving
  • Tom Owens diving
  • Amy Stovold-Equestrian dressage
  • Anne-Marie Perry- equestrian dressage
  • Hannah Biggs – equestrian dressage
  • Gareth Hughes- equestrian dressage
  • Matthew Sampson- equestrian jumping
  • Jemma Kirk- equestrian jumping
  • Sam Hutton- equestrian jumping
  • Alan Fazakerley- equestrian jumping COACH
  • Gemma Tattersall- eventing
  • Willa Newton –eventing
  • Lauren Shannon –eventing
  • Sarah Verney- eventing COACH
  • Alex Agrenich- fencing
  • Philip Marsh- Fencing
  • Ailya Itzkowitz - fencing                  
  • Leah King- fencing
  • Dawn Peckett – figure skating
  • John Dunn- figure skating
  • Charlotte Aiken- figure skating
  • Josh Whidborne- figure skating
  • Katie Powell- figure skating
  • Katherine Trotter- flat-water kayaking
  • James woods- freestyle skiing
  • Katie Summerhayes- freestyle skiing    
  • Pat Sharples- freestyle skiing COACH
  • Gabrielle Jupp- gymnastics
  • Frank Baines- gymnastics
  • Steven Price- gymnastics
  • Irina Kozervoza- gymnastics       
  • Barry Collie- gymnastic COACH
  • Laura Halford- gymnastics rhythmic
  • Debra Hows- gymnastics rhythmic COACH
  • Matt Lee- handball
  • Megan Quinn - handball
  • Charlotte Leblanc- handball
  • Ryan Goodwin- handball
  • Scott Harrington- handball COACH
  • Donna Hankisnon- handball COACH
  • Susannah Townsend- hockey
  • Maddie Hinch- hockey
  • David Condon- hockey
  • Andy Bull- hockey
  • Rich Beer- hockey COACH
  • Nick Beasant- hockey COACH
  • Max Stewart- judo DOB:
  • Hayley Willis- judo
  • Jemima Yeats Brown- judo          
  • Darren Warner- judo COACH
  • Harry Folkes –luge
  • Mark Hatton-luge COACH
  • Freyja Prentice- modern pentathlon
  • Kate French- modern pentathlon
  • Joe Evans- modern pentathlon
  • Stuart Mason-modern pentathlon COACH
  • Grant Ferguson- mountain biking
  • Simon Watts – mountain biking COACH
  • Lucy Garner- road cycling
  • Matt Winston- road cycling
  • Izzy Hamilton- sailing
  • Elliot Carney- sailing
  • Katrina Hughes- sailing
  • Hilary Harvey- Sailing COACH
  • Kristian Callaghan- shooting
  • Mark Shaw- shooting
  • Daniel Rivers- shooting
  • Sinclair Bruce – shooting COACH
  • Rose McGrandle- skeleton
  • Edward Smith- skeleton                
  • Lizzy Yarnold- skeleton
  • Danny Holdcroft- skeleton COACH
  • Richard Shoebridge Speed Skating Short track (
  • Charlotte Gilmartin Speed Skating Short track
  • Ian Upcott Speed Skating Short track
  • Jo Eley Speed Skating Short track COACH
  • Jenny Jones- snowboarding
  • Hamish McKnight- snowboarding
  • Billy Morgan- snowboarding
  • Sophie Smith- swimming
  • Karley Mann swimming
  • Molly Renshaw- swimming
  • Matthew Johnson- swimming
  • Tom Allen- swimming marathon
  •  Tom Sunter- swimming marathon
  • Maria Shortman swimming marathon COACH
  • Anastasia Bates- synchronised swimming
  • Hannah Green- synchronised swimming              
  • Samantha Wilson- synchronised swimming
  • Gavin Evans- Table tennis
  • Charlotte Carey- Table tennis
  • Alice Loveridge Table tennis
  • Jason Sugrue Table tennis COACH
  • Reubyn Richards- Taekwondo
  • Amin Badr- Taekwondo
  • George Lee- Taekwondo
  • Jamie Abley – Taekwondo
  • Dean Leak - Taekwondo                
  • Peter Mitchell- Track cycling
  • Jon Norfolk- track cycling
  • Bryony Page- trampoline (
  • Paul Greaves- trampoline
  • Calum Irvine- triathlon
  • Rosamund Musgrave- triathlon                 
  • Tom Bishop- triathlon
  • Lois Rosindale- triathlon
  • Matthew Sharp- triathlon
  • Simon Mills- triathlon COACH
  • Roger Homyer- triathlon
  • Richard Goodwin-Robertson- water polo
  • Ben Alcorn- water polo
  • Tim Kendall- water polo COACH
  • Claire Nixon - water polo
  • Jade Smith - water polo
  • Csaba Rull - water polo COACH
  • Shaun Clegg- weightlifting
  • Darius Jokarzadeh- weightlifting
  • Emily Godley- weightlifting
  • Tom Whittaker- weightlifting COACH
  • Elliot Carney – windsurfing
  • Isobel Hamilton- windsurfing
  • Yana Stadnic- wrestling                 
  • Oleksandr Madyarchyk- wrestling
  • Craig McKenna- wrestling            
  • Eric Ciark- wrestling COACH

* volleyball players to be added.

The Ambition Programme was first delivered by the BOA at the Beijing 2008 Olympic Games, where those involved in the programme included Athletics World Championship silver medallist Hannah England and European bronze medallist Perri Shakes-Drayton, Triathlon world number two Jonathan Brownlee, Badminton World Championship silver medallists Chris Adcock and Imogen Bankier, and Modern Pentathlon World Champion Mhairi Spence. All of these athletes will be hoping to use their experiences from Beijing to help them achieve their personal best with Team GB at their first Olympic Games as a competitor this summer.

Team GB Chef de Mission and British Olympic Association CEO Andy Hunt said:

“The Olympic Ambition Programme is a key element of our legacy planning for future Olympic Games, both summer and winter. The young athletes and coaches participating in the programme will experience the unique atmosphere and environment of the Olympic Games and gain a very special behind the scenes insight with Team GB. We hope the Programme will provide them with added inspiration and knowledge to further develop their international sporting careers and compete successfully for Team GB at future Olympic Games.”

British Athletes Commission Chair and Ambition Programme Director Sarah Winckless said:

“The Ambition Programme is world leading in terms of preparation for competing at future Olympic Games and I will be encouraging the young British athletes and coaches to grab hold of this special opportunity with both hands and take in as much from the experience as they possibly can.

“The Programme aims to give the athletes and coaches an insight into the different unique aspects of the Olympic environment and to help them develop the tools they will need to become successful Olympians of the future, both as athletes, and as well rounded young people.”