Nicola Adams might have one eye on next summer's Olympic Games but that won't affect her hunt for European Games gold.
The 32-year-old made history at London 2012 when she became the first woman to ever win an Olympic boxing title and is keen to add to her collection when Rio rolls around in little more than a year.
However, before she turns her attentions to next summer she has to take on the best Europe has to offer, starting with Hungary's Katalin Ancsin in Friday's flyweight round of 16.
And Adams is keen to make history once again by taking gold at the inaugural European Games and then doubling her Olympic medal tally.
“To be a double Olympic champion is definitely my main goal and we have never had one in Team GB for boxing so I would love to be that person and make history again,” said Adams.
“The European Games are exciting; it's the first of its kind and another chance for me to make history again to be the first female boxer to box in the European Games.
“I'm going to be up against the best boxers in Europe so it's going to be exciting for me to see where I'm at and where I need to improve.
“We have the best of the best in the men and the women we are hopefully going to come away with some nice shiny medals.”
Adams' bout will be one of four for British boxers on Friday with Savannah Marshall getting underway in the middleweight competition, Harvey Horn taking on Russian Bator Sagaluev at light flyweight and Qais Ashfaq looking for a quarter final spot when he takes on Selcuk Eker.
Hannah Baughn meanwhile believes she can help add to Team GB's medal tally when she and mixed pair acrobatic partner Ryan Bartlett go for gold in the all-around final.
The pair made steady progress to the final – along with the women's group – and Baughn wants to fulfill a dream by taking her place on the podium.
“Having both the GB fans and the locals supporting and encouraging us felt amazing,” said the 14-year-old.
“Looking ahead we think we may even be able to go better and take silver in the all-around but any medals would be fantastic.”
As well acrobatic there will also be aerobic gymnastics action with Ella Augier, Chloe Farrance, Olivia Farrance, Sophie Goves and Kayleigh Silva looking to secure qualification for the group final.
While Team GB's women archers struggled as a group earlier in the week they will be looking to make an impact in the individual competition.
Amy Oliver takes on Alexandra Longova before a battle of Britain commences when Naomi Folkard takes on Nicky Hunt.
After their second defeat in as many days Chris Gregory and Jake Sheaf will look to finally get some points on the board in their final beach volleyball pool match when they go up against Estonia.
In diving Millie Fowler and Katherine Torrance get going in the 1m springboard while James Heatly and Ross Haslam will go for gold in the 3m synchro final.
After a brilliant quarter-final performance against Portugal's Marcos Freitas, Paul Drinkhall faces number-one seed Dimitrij Ovtcharov for a chance to go for table tennis gold.
Elsewhere, Jennifer McIntosh goes in the 50m rifle 3 positions qualification with Tim Kneal and Scott Steven also in action in the men's double trap.
World taekwondo champion Bianca Walken will be looking to build on an impressive 2015 when she gets started in the +67kg division with Mahama Cho also competing at +80kg.
And Katherine Driscoll will be hoping to secure another final berth when she partners Laura Gallagher in the synchronised tramolining qualification.
Team GB at Baku 2015: Day 7 schedule
Archery
Event: Women's individual 1/32 Eliminations 05:00 BST – Amy Oliver v Alexandra Longova (SVK), Naomi Folkard v Nicky Hunt
Where to watch: Live on BT Sport 1 from 06:00 BST or online at www.Baku2015.comwww.Baku2015.com
Beach Volleyball
Event: Men's Team GB v Estonia 08:00 BST – Chris Gregory, Jake Sheaf Where to Watch: Live online at www.Baku2015.comwww.Baku2015.com
Boxing
Event: Women's flyweight (48-51kg) 09:00BST – Nicola Adams v Katalin Ancsin (HUN) – Round of 16
Event: Women's middleweight (69-75kg) 14:30 BST– Savannah Marshall v Nouchka Fontijn (NED) – Round of 16
Event: Men's light flyweight (46-49kg) 10:45 BST– Harvey Horn v Bator Sagaluev (RUS) – Round of 16
Event: Men's bantamweight (56kg) 16:00 BST – Qais Ashfaq v Selcuk Eker (TUR) – Round of 16
Where to Watch: Live online at www.Baku2015.com
Diving
Event: Women's 1m Springboard Preliminary Round 06:00 BST – Millie Fowler, Katherine Torrance
Event: Men's Synchro 3m Springboard final 15:00 BST – James Heatly/Ross Haslam
Where to watch: Men's synchro live on BT Sport 1 from 14:45, Women's springboard final live on ESPN from 16:25 and online at www.Baku2015.com
Gymnastics – Acrobatic
Event: Women's Group all-around final 06:00 BST – Jennifer Bailey, Cicely Irwin, Josephine Russell
Event: Mixed pair all around final 08:50 BST – Hannah Baughn/Ryan Bartlett
Where to watch: Live online at www.Baku2015.com
Gymnastics – Aerobic
Event: Groups qualification 15:15 BST – Ella Augier, Chloe Farrance, Olivia Farrance, Sophie Goves, Kayleigh Silva
Where to watch: Live online at www.Baku2015.com
Shooting
Event: Women's 50m rifle 3 positions qualification 05:00 BST – Jennifer McIntosh
Event: Men's double trap qualification 06:30 BST – Tim Kneale, Scott Steven
Where to watch: Women's rifle final live on ESPN from 07:40, men's double trap final live on BT Extra from 12:40 and live online at www.Baku2015.com
Table Tennis
Event: Men’s singles 09:00 BST – Paul Drinkhall v Dimitrij Ovtcharov – Semi-Final
Taekwondo
Event: Women's +67kg 05:45 BST – Bianca Walkden v Furkan Aydin (TUR) – Preliminary round
Event: Men's +80kg 07:00 BST – Mahama Cho v Konstantinos Gkoltsios – Preliminary round
Where to watch: Semi-finals live on BT Sport 1 from 10:55 BST and finals live from 15:55 and live online at www.Baku2015.com
Trampoline
Event: Women's synchronised qualification 15:00 BST – Katherine Driscoll/Laura Gallagher
Where to watch: Live on BT Extra from 14:55 and live online at www.Baku2015.com