Rio 2016: Day 8 Preview

Rio 2016: Day 8 Preview

13 August 2016 / 03:24

Day eight of the Rio 2016 Olympic Games has been billed as Super Saturday II with the golden trio from London 2012, Jessica Ennis-Hill, Mo Farah and Greg Rutherford, all bidding for glory – but they aren’t the only ones.

On day eight of London 2012, Ennis-Hill, Farah and Rutherford all won gold in the space of 46 minutes and the Rio 2016 athletics schedule has thrown up the same possibility albeit with slightly longer in between.

Rutherford goes for gold in the long jump, Farah in the 10,000m while Enns-Hill can be crowned in the heptathlon all in that order between 11:53 and 03:18 BST at the Olympic Stadium in Rio.

But those aren’t the only three with realistic gold medal hopes on day seven, Laura Trott leads Team GB’s women’s team pursuit quartet on the track in the velodrome hoping to become the first British female to win three Olympic titles.

Rebecca James will be hoping for similar story in the women’s kierin while Jason Kenny continues his quest for a second Olympic gold of the Games in Rio and fifth of his career in the men’s sprint.

It’s the last day of rowing on the iconic Lagoa with both the Team GB men’s and women’s eights looking for a golden ending while the action in the swimming concludes with Fran Halsall set to go in the women’s 50m freestyle final.

The Team GB men’s 4x100m medley relay team lead by Olympic champion Adam Peaty, are also in with a fantastic shout after finishing first in the heats, the women’s quartet will also race for a medal.

That wraps up the main medal hopes on day seven but the men’s 100m does start on the athletics track and the women’s 100m concludes while Nathan Bailey will have high hopes in gymnastics’ men’s trampoline event.

Two-time Wimbledon champion Andy Murray is the last Team GB tennis player standing and is just one win against Japan’s Kei Nishikori away from the gold medal match – a contest he triumphed in at London 2012.

Team GB’s women face USA in the last hockey pool match, boxer Joe Joyce begins his campaign in the super heavyweight division and Justin Rose and Danny Willett return for golf’s third round.

Weightlifter Sonny Webster goes in Group B of the men’s 94kg and Grace Reid dives in the women’s 3m springboard semi-finals after comfortably progressing out of the preliminary on her Olympic debut.

Badminton continues at Riocentro with Chris and Gabby Adcock going in the mixed doubles, Chris Langridge and Marcus Ellis in the men’s doubles and Lauren Smith and Heather Olver in the women’s doubles.

The action at the Marina da Gloria is also starting to ramp up with the final races ahead of the double points medal showdown in the Laser, involving Nick Thompson, and Laser Radial, involving Alison Young.

Team GB at Rio 2016: Day 8

Athletics

Session times

09:30-12:50 Rio / 13:30-16:50 BST

20:20-23:15 Rio / 00:20-03:15 BST

Men’s 100m Preliminary, Heats – James Dasalou, James Ellington, CJ Ujah

Men’s 400m Semi-Finals – Matthew Hudson-Smith

Men’s 800m Semi-Finals – Michael Rimmer

Men’s 10,000m Final – Mo Farah, Andy Vernon, Ross Millington

Men’s Long Jump Final – Greg Rutherford

Men’s Pole Vault Qualification – Luke Cutts

Women’s 100m Semi-Final, Final – Desiree Henry, Asha Philip

Women’s 400m Heats – Christine Ohuruogu, Emily Diamond, Seren Bundy-Davies

Women’s 3000m Steeplechase Heats – Lennie Waite

Women’s Heptathlon: Long Jump, Javelin, 800m – Jessica Ennis-Hill, Katarina Johnson-Thompson

Badminton

Mixed Doubles Group: 10:45 Rio / 14:45 BST – Chris Adcock, Gabby Adcock

Men’s Doubles Group: 15:30 Rio / 19:30 BST – Chris Langridge, Marcus Ellis

Women’s Doubles Group: 21:05 Rio / 01:05 BST – Lauren Smith, Heather Olver

Boxing

Men’s Super Heavy (+91kg) Round One: 19:00 Rio / 23:00 BST – Joe Joyce

Cycling – Track

Session times:

10:00-11:40 Rio / 14:00-15:40 BST

16:00-19:10 Rio / 20:00-23:10 BST

Women’s Kieran First Round, Repechages, Second Round, Finals– Rebecca James

Men’s Sprint 1/8 Finals, Repechages, Quarter-Finals, Race for 9th-12th, Semi-Finals, Race for 5th-8th – Jason Kenny, Callum Skinner

Women’s Team Pursuit First Round, Finals – Laura Trott, Joanna Rowsell Shand, Ciara Horne, Katie Archibald, Eleanor Barker

Diving

Women’s 3m Springboard Semi-Final: 16:00-17:40 Rio / 20:00-21:40 – Grace Reid

Golf

Men’s Individual Stroke Play: 09:25 Rio / 13:25 BST – Danny Willett

Men’s Individual Stroke Play: 10:58 Rio / 14:58 BST – Justin Rose

Gymnastics: Trampoline

Session time 14:00-16:30 Rio / 18:00-20:30 BST

Men’s Qualification & Final – Nathan Bailey

Hockey

Team GB Women vs USA pool match: 18:00 Rio / 22:00 BST

Rowing

Men’s Single Sculls Final B: 10:10 Rio / 14:10 BST – Alan Campbell

Women’s Eight Final A: 11:06 Rio / 15:06 BST – Great Britain

Men’s Eight Final A: 11:27 Rio / 15:27 BST – Great Britain

Sailing

Session time:

13:00-15:40 Rio / 17:00-19:40 BST

Laser Races 9 & 10 – Nick Thompson

Nacra 17 Races 7, 8 & 9 – Ben Saxton, Nicola Groves

49er FX Races 4, 5 & 6 – Charlotte Dobson, Sophie Ainsworth

Finn Races 7 & 8 – Giles Scott

49er Races 4, 5 & 6 – Dylan Fletcher, Alain Sign

Laser Radial Races 9 & 10 – Alison Young

Swimming

Session times:

Evening: 22:00-23:30 Rio / 02:00-03:30 BST

Women’s 50m Freestyle Final – Fran Halsall

Women’s 4x100m Medley Relay Final – Great Britain

Men’s 4x100m Medley Relay Final – Great Britain

Tennis

Men’s Singles Semi-Final: 12:00 Rio / 16:00 BST – Andy Murray vs K Nishikori (JPN)

Weightlifting

Men’s 94kg Group B: 15:30 Rio / 19:30 BST – Sonny Webster

Don’t miss a minute of the Team GB action at Rio 2016 with our Live Blog

Rio 2016