Rio 2016: Day 7 Preview

Rio 2016: Day 7 Preview

12 August 2016 / 03:09

Charlotte Dujardin will bid to become the first British female to win three Olympic gold medals on day seven as Jessica Ennis-Hill and Greg Rutherford join them bidding to defend their titles in Rio.

Dujardin claimed double gold at London 2012 and will bid to add a third Olympic title in dressage’s team grand prix special after ranking none other than first in the grand prix test aboard Valegro.

She will also be looking for a strong performance from her teammate Spencer Wilton, Carl Hester and Fiona Bigwood with a medal in the team event also on the line for the double Olympic champion.

Ennis-Hill and Rutherford meanwhile lead out Team GB in athletics with the heptathlon set to begin with the 100m, high jump, shot put and 200m and the long jump qualification round taking place.

There is finals action straight away with the 20km race walk and women’s 10,000m and heats in the men’s 400m and 800m as well as the women’s 100m and 1500m. The women’s hammer also begins with qualification.

On the track Sir Bradley Wiggins will attempt to become the most decorated British Olympian of all-time in the men’s team pursuit after ranking first in the qualification round on day six.

Progress will be made in the men’s sprint with the final to come later in the week and Richard Kruse leads Team GB in fencing’s team foil quarter-final alongside James Davis and Laurence Halsted having finished fourth individually.

Those medals will be decided on the day as will the women’s pair and the men’s four in rowing on the iconic Lagoa course – two high-profile gold medal chances for Team GB on day seven.

Hotly-tipped Amber Hill goes for gold in shooting’s women’s skeet, as does Elena Allen, while Jazmin Carlin will be looking for her second swimming medal in the 800m freestyle final.

Ben Proud is also in finals action in the 50m freestyle as is James Guy in the 100m butterfly and Kat Driscoll and Bryony Page will both be in action in the women’s gymnastics trampoline event.

Elsewhere Rebecca Gallantree and Grace Reid begin diving’s women’s 3m competition with the preliminary round, Justin Rose and Danny Willett play again in the golf and the Team GB men’s hockey team have a crucial match against Spain.

The Laser and Laser Radial fleets are back as sailing continues at Marina da Gloria with the men’s and women’s RS:X completing their set of 12 outings before the all-important double scoring medal races on Sunday.

Chris and Gabby Adcock are back out in badminton’s mixed doubles as are men’s doubles pair Chris Langridge and Marcus Ellis and women’s pair Lauren Smith and Heather Olver.

Sticking with racket sports and the Team GB men’s table tennis team face France in the first round while Andy Murray faces American Steve Johnson in the quarter-final of the men’s singles.

Team GB at Rio 2016: Day 7

Athletics

Session times

09:30-13:10 Rio / 13:30-17:10 BST

14:30-16:10 Rio / 18:30-20:10 BST

20:20-23:25 Rio / 00:20-03:25 BST

Men’s 400m Heats – Martyn Rooney, Matthew Hudson-Smith

Men’s 800m Heats – Michael Rimmer, Elliot Giles

Men’s 20km Race Walk – Tom Bosworth

Men’s Long Jump Qualification – Greg Rutherford

Women’s 100m Preliminary & Heats – Desiree Henry, Daryll Neita, Asha Philip

Women’s 1500m Heats – Laura Muir, Laura Weightman

Women’s 10,000m Final – Beth Potter, Jo Pavey, Jessica Andrews

Women’s Hammer Qualification – Sophie Hitchon

Women’s Heptathlon: 100m, High Jump, Shot put, 200m – Jessica Ennis-Hill, Katarina Johnson-Thompson

Badminton

Mixed Doubles Group: 09:35 Rio / 13:35 BST – Chris Adcock, Gabby Adcock

Men’s Doubles Group: 11:20 Rio / 15:20 BST – Chris Langridge, Marcus Ellis

Women’s Doubles Group: 15:30 Rio / 19:30 BST – Lauren Smith, Heather Olver

Cycling – Track

Session time:

16:00-19:10 Rio / 20:00-23:10 BST

Men’s Sprint Qualifying 1/16 Finals, Repechages, Finals – Jason Kenny, Callum Skinner

Men’s Team Pursuit First Round, Finals – Steven Burke, Ed Clancy, Owain Doull, Sir Bradley Wiggins

Diving

Session time

15:30-18:30 Rio / 19:30-22:30 BST

Women’s 3m Springboard Preliminary – Rebecca Gallantree, Grace Reid

Equestrian – Dressage

Individual & Team Grand Prix Special: 14:20 Rio / 18:20 BST – Spencer Wilton

Individual & Team Grand Prix Special: 15:02 Rio / 19:02 BST – Fiona Bigwood

Individual & Team Grand Prix Special: 15:29 Rio / 19:29 BST – Carl Hester

Individual & Team Grand Prix Special: 15:56 Rio / 19:56 BST – Charlotte Dujardin

Fencing

Men’s Team Foil Quarter-Final: 09:00 Rio / 13:00 BST – James Davis, Laurence Halsted, Richard Kruse

Golf

Men’s Individual Stroke Play: 09:03 Rio / 13:03 BST – Justin Rose

Men’s Individual Stroke Play: 10:58 Rio / 14:58 BST – Danny Willett

Gymnastics: Trampoline

Session time 14:00-16:30 Rio / 18:00-20:30 BST

Women’s Qualification & Final – Kat Driscoll, Bryony Page

Hockey

Team GB Men vs Spain pool match: 17:00 Rio / 21:00 BST

Rowing

Session time:

08:30-13:30 Rio / 12:30-17:30 BST

Men’s Single Sculls Semi-Final – Alan Campbell

Men’s Lightweight Double Sculls Final B – Will Fletcher, Richard Chambers

Women’s Pair Final A – Helen Glover, Heather Stanning

Men’s Four Final A – Alex Gregory, Moe Sbihi, George Nash, Constantine Louloudis

Women’s Lightweight Double Sculls Final C – Charlotte Taylor, Katherine Copeland

Sailing

Session time:

13:00-15:40 Rio / 17:00-19:40 BST

49er Races 1, 2 & 3 – Dylan Fletcher, Alain Sign

Women’s RS:X Races 10, 11 & 12 – Bryony Shaw

Laser Radial Races 7 & 8 – Alison Young

Men’s 470 Races 5 & 6 – Luke Patience, Chris Grube

49er FX Races 1, 2 & 3 – Charlotte Dobson, Sophie Ainsworth

Men’s RS:X Races 10, 11 & 12 – Nick Dempsey

Laser Races 7 & 8 – Nick Thompson

Women’s 470 Races 5 & 6 – Hannah Mills, Saskia Clark

Shooting

Session time 09:00-16:30

Women’s Skeet Qualification & Finals – Elena Allen, Amber Hill

Swimming

Session times:

Afternoon: 13:00-15:40 Rio / 17:00-19:40 BST

Evening: 22:00-23:30 Rio / 02:00-03:30 BST

Men’s 50m Freestyle Final (Eve) – Ben Proud

Men’s 1500m Freestyle Heats (PM) – Tim Shuttleworth, Stephen Milne

Men’s 4x100m Medley Relay Heats (PM) – Great Britain

Women’s 4x100m Medley Relay Heats (PM) – Great Britain

Women’s 800m Freestyle Final (Eve) – Jazmin Carlin

Table Tennis

Team GB vs France: 19:30 Rio / 23:30 BST – Paul Drinkhall, Liam Pitchford, Sam Walker

Tennis

Men’s Singles Quarter-Final: 12:00 Rio / 16:00 BST – Andy Murray vs S Johnson (USA)

Don’t miss a minute of the Team GB action at Rio 2016 with our Live Blog

Rio 2016