Rio 2016: Day 5 Preview

Rio 2016: Day 5 Preview

10 August 2016 / 02:57

Day five presents itself with an abundance of medal opportunities for Team GB from world champion gymnast Max Whitlock to Tour de France winner Chris Froome with a little bit of European gold medal winning divers Jack Laugher and Chris Mears thrown in.

There are as many as eleven events in which Britain could realistically reach the podium at Rio 2016 on day five with Froome looking to make up for missing out on a medal in the road race in the time trial.

He’ll be joined by Geraint Thomas, who saw a late crash end his own road race hopes, while Whitlock and Nile Wilson go in the men’s gymnastics all-around final and Laugher and Mears go in diving’s men’s 3m synchro.

Emma Pooley will be Britain’s sole representative in the women’s time trial and Andrew Willis and Duncan Scott will lead the medal charge in the pool in the 200m breaststroke and 100m freestyle respectively.

Joe Clarke will bid for Team GB’s first canoe slalom medal after the agony suffered by David Florence on day four – he goes in the K1 semi-finals to start with – and at Lagoa the men’s quadruple sculls are in finals action.

Steve Scott and Tim Kneale have hopefully taken inspiration from teammate Ed Ling’s trap bronze with the men’s double trap pencilled in while Sally Conway takes to the dojo in the women’s -70kg judo category.

Rebekah Tiler competes in weightlifting’s 69kg category to complete the medal opportunities with a host of other Team GB athletes hoping to boost their push to the podium out and about in Rio.

There are also semi-finals in the rowing at iconic Lagoa for the men’s lightweight double sculls and four and women’s pair – featuring Helen Glover and Heather Stanning – and lightweight double sculls also.

Dan norton try rio

Patrick Huston was the first Team GB athlete to compete at the Games on Friday and begins the elimination phase in the archery while Qais Ashfaq fights for the first time in boxing’s bantamweight category.

Team GB’s rugby sevens outfit return against New Zealand aiming to make it three wins from three before the quarter-finals and Johanna Konta faces a busy day on court in the tennis.

She faces Angelique Kerber in the singles quarter-finals and will return with Jamie Murray to start their mixed doubles campaign. Wimbledon champion and Team GB flagbearer Andy Murray faces Fabio Fognini in the third round.

It’s the turn of Team GB’s dressage riders in Deodoro with Spencer Wilton and Fiona Bigwood competing while both the men’s and women’s hockey teams are in pool action against Australia and Argentina respectively.

And the sailing regatta continues at Marina da Gloria with the men’s and women’s 470 and mixed Nacra 17 fleets joining the already ongoing Finn, Laser and Laser Radial competitions with the RS:X on a rest day.

Team GB at Rio 2016: Day 5

Archery

Men’s Individual 1/32 Eliminations: 17:36 Rio / 21:36 BST – Patrick Huston

Boxing

Men’s Bantam 56kg R32: 11:45 Rio / 15:45 BST – Qais Ashfaq

Canoe Slalom

Men’s K1 Semi-Finals: 13:30 Rio / 16:15 BST – Joe Clarke

Cycling – Time Trial

Women’s Individual Time Trial: 08:30 Rio /12:30 BST – Emma Pooley

Men’s Individual Time Trial: 10:00 Rio /14:00 BST – Chris Froome, Geraint Thomas

Diving

Men’s 3m Synchro Final: 16:00 Rio / 20:00 BST – Jack Laugher, Chris Mears

Equestrian – Dressage

Individual & Team Grand Prix Day 1: 11:18 Rio / 15:18 BST – Spencer Wilton

Individual & Team Grand Prix Day 1: 15:06 Rio / 19:06 BST – Fiona Bigwood

Gymnastics: Artistic

Men’s Individual All Around Final: 16:00 Rio / 20:00 BST – Nile Wilson, Max Whitlock

Hockey

Team GB Women vs Argentina pool match: 13:30 Rio / 17:30 BST

Team GB Men vs Australia pool match: 20:30 Rio / 00:30 BST

Judo

Session times:

10:00-13:00 Rio / 14:00-17:00 BST

15:30-18:10 Rio / 19:30-22:10 BST

Women’s 70kg – Sally Conway

Rowing

Session time:

08:30-13:30 Rio / 12:30-17:30 BST

Men’s Lightweight Double Sculls Semi-Final: Richard Chambers, Will Fletcher

Men’s Four Semi-Final: Alex Gregory, Moe Sbihi, Constantine Louloudis, George Nash

Men’s Quadruple Sculls Final: Sam Townsend, Peter Lambert, Alex Groom, Jack Beaumont

Women’s Pair Semi-Final: Helen Glover, Heather Stanning

Women’s Lightweight Double Sculls Semi-Final C&D: Katherine Copeland, Charlotte Taylor

Rugby Sevens

Team GB Men vs New Zealand pool match 12:30 Rio / 16:30 BST

Sailing

Session time:

13:00-15:35 Rio / 17:00-19:40 BST

Men’s Finn Races 3 & 4 – Giles Scott

Men’s Laser Races 5 & 6 – Nick Thompson

Men’s 470 Races 1 & 2 – Luke Patience, Chris Grube

Women’s Laser Radial Races 5 & 6 – Alison Young

Women’s 470 Races 1 & 2 – Hannah Mills, Saskia Clark

Nacra 17 Races 1, 2 & 3 – Nicola Groves, Ben Saxton

Shooting

Men’s Double Trap: 09:00-16:30 Rio / 13:00-20:30 BST – Steve Scott, Tim Kneale

Swimming

Session times:

Afternoon: 13:00-15:15 Rio / 17:00-19:15 BST

Evening: 22:00-00:30 Rio / 02:00-04:30 BST

Men’s 100m Freestyle Final (Eve) – Duncan Scott

Men’s 200m Breaststroke Final (Eve) – Andrew Willis

Men’s 200m Individual Medley Heats (PM), Semi-Final (Eve) – Ieuan Lloyd, Dan Wallace

Women’s 200m Breaststroke Heats (PM), Semi-Final (Eve) – Molly Renshaw, Chloe Tutton

Women’s 4x200m Freestyle Relay Heats (PM), Final (Eve) – Great Britain

Tennis

Session time: 10:45-23:00 Rio / 14:45-03:00 BST

Men’s Singles R3: Andy Murray vs F Fognini (ITA)

Women’s Singles Quarter-Final: Johanna Konta vs A Kerber (GER)

Mixed Doubles R1: Johanna Konta & Jamie Murray vs B Mattek-Sands & J Sock (USA)

Weightlifting

Session time

10:00-21:00 Rio / 14:00-01:00 BST

Women’s 69kg – Rebekah Tiler

Don’t miss a minute of the Team GB action at Rio 2016 with our Live Blog

Rio 2016