Rio 2016: Day 13 Preview

Rio 2016: Day 13 Preview

18 August 2016 / 01:29

It is finally the turn of the Brownlee brothers to take centre stage at the Rio 2016 Olympic Games on Day 13 with Hannah Mills and Saskia Clark guaranteed to win Team GB sailing gold no matter the weather.

Alistair and Jonathan Brownlee will tackle the Olympic triathlon at 15:00 BST starting with a 1500m swim on the iconic Copacabana beach before a 40km cycle and a 10km run around Atlantica Avenue.

The Brownlee brothers won gold and bronze respectively at London 2012 and lead the charge for Team GB’s six-strong triathlon squad with Gordon Benson joining Alistair and Jonathan in Rio.

Team GB sailors Mills and Clark should have been crowned women’s 470 champions on Day 12 but a lack of breeze and an unfavourable wind direction put the celebrations on hold at Marina da Gloria.

The medal race has been scheduled to run on Day 13 but should it not, gold, silver and bronze will be awarded on current standings and Mills and Clark will finally get their moment of glory.

Of the four medal races in total only Dylan Fletcher and Alain Sign are in a position to join Mills and Clark on the podium but they need a significant amount of fortune in their 49er class.

The Team GB pair have to put four boats between themselves and Australia, who are currently third, and have six boats between themselves and Germany in second to win a remarkable silver.

Alistair Brownlee isn’t Team GB’s only Olympic champion to compete for the first time on Day 13 with Jade Jones bidding to defend her title in taekwondo’s -57kg category on the Olympic Park.

Olympic bronze medallists Liam Heath and Jon Schofield have booked a shot at an upgrade at Rio 2016 with canoe sprint’s men’s K2 200m final set for the Lagoa at 13:08 BST.

Team GB diver Tonia Couch will aim to win Britain’s first female diving medal at the Olympics since 1960 with the semi-finals, and final, should she get there, of the 10m platform scheduled.

Marcus Ellis and Chris Langridge will play their final badminton match of the Games and it’s a significant one with Olympic bronze in the men’s doubles on the line against China at Riocentro.

Eilidh Doyle is an outside shot at a medal on the athletics track in the 400m hurdles final as is Adam Gemili after sneaking into the men's 200m final to face off against Usain Bolt.

Nicola Adams is one win away from at least a silver medal with the women’s boxing flyweight semi-final taking place and over in Deodoro Liam Phillips and Kyle Evans get serious in the men’s BMX quarter-finals.

Charley Hull and Catriona Matthew continue the historic first women’s golf competition at the Olympic Games for 116 years and the first day of modern pentathlon begins with the fencing ranking round.

Team GB at Rio 2016: Day 13

Athletics

Session times

09:30-12:30 Rio / 13:30-16:30 BST

Women’s High Jump Qualification – Morgan Lake

Women’s 4x100m Relay Heats – Team GB

Men’s 4x100m Relay Heats – Team GB

20:30-22:35 Rio / 00:30-02:35 BST

Men’s 1500m Semi-Finals – Chris O’Hare, Charlie Grice

Women’s 800m Semi-Finals – Lynsey Sharp, Shelayna Oskan-Clarke

Women’s 400m Hurdles Final – Eilidh Doyle

Men’s 200m Final – Adam Gemili

Badminton

Men’s Doubles Bronze Medal Match: 11:00 Rio / 15:00 BST – Marcus Ellis & Chris Langridge vs B Chai & W Hong (CHN)

Boxing

Women’s Fly Semi-Final (-51kg): 14:00 Rio / 18:00 BST – Nicola Adams

Canoe Sprint

Men’s K2 200m Final A: 09:08 Rio / 13:08 BST – Jon Schofield, Liam Heath

Women’s K1 500m Final B: 10:04 Rio / 14:04 BST – Rachel Cawthorn

Cycling – BMX

Men’s Quarter-Finals Runs 1, 2 & 3: 13:30-14:25 Rio / 17:30-18:25 BST – Kyle Evans, Liam Phillips

Diving

Women’s 10m Platform Semi-Final: 10:00 Rio / 14:00 BST – Tonia Couch

Golf

Women’s Round 2: 09:14 Rio / 13:14 BST – Charley Hull

Women’s Round 2: 09:36 Rio / 13:36 BST – Catriona Matthew

Modern Pentathlon

Women’s Fencing Ranking Round: 10:00 Rio / 14:00 BST – Kate French, Samantha Murray

Men’s Fencing Ranking Round: 14:30 Rio /18:30 BST – Joe Choong, Jamie Cooke

Sailing

Women’s 470 Medal Race: 13:05 Rio / 17:05 BST – Hannah Mills, Saskia Clark

Men’s 470 Medal Race: 13:50 Rio / 17:50 BST – Luke Patience, Chris Grube

49er Medal Race: 14:35 Rio / 18:35 BST – Dylan Fletcher, Alain Sign

49er FX Medal Race: 15:20 Rio / 19:20 BST – Charlotte Dobson, Sophie Ainsworth

Taekwondo

Women’s -57kg: 09:00-23:05 Rio / 13:00-03.05 BST – Jade Jones

Triathlon

Men’s: 11:00 Rio / 15:00 BST – Alistair Brownlee, Jonathan Brownlee, Gordon Benson

Don’t miss a minute of the Team GB action at Rio 2016 with our Live Blog