Justin Rose and Danny Willett will make history on day six of the Rio 2016 Olympic Games as golf makes its return while there are a host of guaranteed Team GB medal opportunities.
Rose and Willett will both tee off as golf appears back on the Olympic schedule for the first time in 112 years while Olympic champions Jason Kenny and Philip Hindes lead the Team GB medal charge.
Kenny, Hindes and Callum Skinner will bid for glory in the team sprint as track cycling starts at the Games with the men’s and women’s team pursuits also in qualifying action.
After day five’s schedule was cancelled due to high winds, Team GB’s rowers will be hoping to be back out on the Lagoa where four boats are in medal races.
The men’s quadruple sculls, double sculls and pair along with the women’s double sculls of Katherine Grainger and Victoria Thornley will all bid for medals.
There’s semi-final action for the women’s pair and men’s lightweight double sculls and four while David Florence will seek redemption in Deodoro in the canoe slalom C2.
Florence failed in his bid for a C1 medal but teams up with Richard Hounslow in the C2 with Fiona Pennie also hoping to be in the medal mix in the K1 after Joe Clarke’s gold.
Team GB have two swimmers in the women’s 200m breaststroke final – Molly Renshaw and Chloe Tutton – while Dan Wallace goes in a stacked 200m medley medal showdown.
Team GB’s men’s rugby sevens team will play for a medal on day six – it’s just a case of what colour with their bid set to begin against South Africa in the semi-finals in Deodoro.
Ellie Downie goes in the women’s gymnastics all around final and Jennifer McIntosh makes her second appearance in Rio in the women’s rifle three positions.
Team GB have two judokas in action for the first time at the Games as Ben Fletcher goes in the men’s 100kg and Natalie Powell goes in the women’s 78kg.
Noami Folkard is three wins away from firing for a medal in the women’s individual archery while badminton gets underway with every single Team GB player in action.
Joshua Buatsi, Pat McCormack and Josh Kelly all take to the ring in the boxing and double Olympic champion Charlotte Dujardin begins her dressage campaign as does Carl Hester.
Team GB’s women’s hockey team face Japan looking continue their fine pool form and the windsurfers return to the Marina da Gloria for the Olympic sailing regatta.
Tennis was also cancelled on day five and so day six sees Andy Murray and Johanna Konta in singles action and the latter joining Jamie Murray in beginning in the mixed doubles. Team GB at Rio 2016: Day 6
Archery
Women’s Individual 1/8 Eliminations: 10:18 Rio / 14:18 BST – Naomi Folkard
Badminton
Women’s Doubles Group: 11:55 Rio / 15:55 BST – Lauren Smith, Heather Olver
Mixed Doubles Group: 16:40 Rio / 20:40 BST – Chris Adcock, Gabby Adcock
Men’s Doubles Group: 17:25 Rio / 21:25 BST – Chris Langridge, Marcus Ellis
Men’s Singles Group: 19:55 Rio / 23:55 BST – Rajiv Ouseph
Women’s Singles Group: 21:05 Rio / 01:05 BST – Kirsty Gilmour
Boxing
Men’s Light Heavy 81kg R16: 13:30 Rio / 17:30 BST – Josh Buatsi
Men’s Light Welter 64kg R32: 18:15 Rio / 22:15 BST – Pat McCormack
Men’s Welter 69kg R16: 19:15 Rio / 23:15 BST – Josh Kelly
Canoe Slalom
Session time:
12:30-16:00 Rio / 16:30-20:00 BST
Men’s C2 Semi-Finals & Final – David Florence, Richard Hounslow
Women’s K1 Semi-Finals & Final – Fiona Pennie
Cycling – Track
Session time:
16:00-18:45 Rio / 20:00-22:45 BST
Men’s Team Sprint Qualifying, First Round & Finals – Jason Kenny, Philip Hindes, Callum Skinner
Women’s Team Pursuit Qualifying – Katie Archibald, Laura Trott, Elinor Barker, Joanna Roswell Shand, Ciara Horne
Men’s Team Pursuit Qualifying – Steven Burke, Ed Clancy, Owain Doull, Sir Bradley Wiggins
Equestrian – Dressage
Individual & Team Grand Prix Day 2: 11:27 Rio / 15:27 BST – Carl Hester
Individual & Team Grand Prix Day 1: 14:24 Rio / 18:24 BST – Charlotte Dujardin
Golf
Men’s Individual Stroke Play: 09:03 Rio / 13:03 BST – Danny Willett
Men’s Individual Stroke Play: 10:58 Rio / 14:58 BST – Justin Rose
Gymnastics: Artistic
Women’s Individual All Around Final: 16:00 Rio / 20:00 BST – Ellie Downie
Hockey
Team GB Women vs Japan pool match: 20:30 Rio / 00:30 BST
Judo
Session times:
10:00-13:00 Rio / 14:00-17:00 BST
15:30-18:10 Rio / 19:30-22:10 BST
Men’s 100kg – Ben Fletcher
Women’s 78kg – Natalie Powell
Rowing
Session time:
08:30-13:30 Rio / 12:30-17:30 BST
Women’s Pair Semi-Final – Helen Glover, Heather Stanning
Men’s Lightweight Double Sculls Semi-Final – Will Fletcher, Richard Chambers
Men’s Four Semi-Final – Alex Gregory, Moe Sbihi, George Nash, Constantine Louloudis
Men’s Quadruple Sculls Final A – Jack Beaumont, Sam Townsend, Angus Groom, Peter Lambert
Men’s Pair Final A – Stewart Innes, Alan Sinclair
Women’s Double Sculls Final A – Katherine Grainger, Victoria Thornley
Men’s Double Sculls Final A – John Collins, Jonathan Walton
Men’s Lightweight Four Final B – Peter Chambers, Jono Clegg, Mark Aldred, Chris Bartley
Women’s Lightweight Double Sculls – Katherine Copeland, Charlotte Taylor
Rugby Sevens
Team GB Men vs South Africa, Semi-Final 15:00 Rio / 19:00 BST
Sailing
Session time:
13:00-15:40 Rio / 17:00-19:40 BST
Finn Races 5 & 6 – Giles Scott
Men’s RS:X Races 7, 8 & 9 – Nick Dempsey
Men’s 470 Races 3 & 4 – Luke Patience, Chris Grube
Women’s RS:X Races 7, 8 & 9 – Bryony Shaw
Women’s 470 Races 3 & 4 – Hannah Mills, Saskia Clark
Nacra 17 Races 4, 5 & 6 – Nicola Groves, Ben Saxton
Shooting
Women’s Rifle Three Positions: 09:00-13:00 Rio / 13:00-17:00 BST – Jennifer McIntosh
Swimming
Session times:
Afternoon: 13:00-16:00 Rio / 17:00-20:00 BST
Evening: 22:00-23:35 Rio / 02:00-03:35 BST
Men’s 50m Freestyle Heats (PM), Semi-Final (Eve) – Ben Proud
Men’s 100m Butterfly Heats (PM), Semi-Final (Eve) – James Guy
Men’s 200m Individual Medley Final (Eve) – Dan Wallace
Women’s 200m Breaststroke Final (Eve) – Molly Renshaw, Chloe Tutton
Women’s 800m Freestyle Heats – Jazmin Carlin, Camilla Hattersley
Tennis
Session time: 10:45-23:00 Rio / 14:45-03:00 BST
Men’s Singles R3: Andy Murray vs F Fognini (ITA)
Women’s Singles Quarter-Final: Johanna Konta vs A Kerber (GER)
Mixed Doubles R1: Konta & Murray vs Mattek-Sands & Sock (USA)