Charlotte Dujardin will bid to become the first British female to win three Olympic gold medals on day seven as Jessica Ennis-Hill and Greg Rutherford join them bidding to defend their titles in Rio.
Dujardin claimed double gold at London 2012 and will bid to add a third Olympic title in dressage’s team grand prix special after ranking none other than first in the grand prix test aboard Valegro.
She will also be looking for a strong performance from her teammate Spencer Wilton, Carl Hester and Fiona Bigwood with a medal in the team event also on the line for the double Olympic champion.
Ennis-Hill and Rutherford meanwhile lead out Team GB in athletics with the heptathlon set to begin with the 100m, high jump, shot put and 200m and the long jump qualification round taking place.
There is finals action straight away with the 20km race walk and women’s 10,000m and heats in the men’s 400m and 800m as well as the women’s 100m and 1500m. The women’s hammer also begins with qualification.
On the track Sir Bradley Wiggins will attempt to become the most decorated British Olympian of all-time in the men’s team pursuit after ranking first in the qualification round on day six.
Progress will be made in the men’s sprint with the final to come later in the week and Richard Kruse leads Team GB in fencing’s team foil quarter-final alongside James Davis and Laurence Halsted having finished fourth individually.
Those medals will be decided on the day as will the women’s pair and the men’s four in rowing on the iconic Lagoa course – two high-profile gold medal chances for Team GB on day seven.
Hotly-tipped Amber Hill goes for gold in shooting’s women’s skeet, as does Elena Allen, while Jazmin Carlin will be looking for her second swimming medal in the 800m freestyle final.
Ben Proud is also in finals action in the 50m freestyle as is James Guy in the 100m butterfly and Kat Driscoll and Bryony Page will both be in action in the women’s gymnastics trampoline event.
Elsewhere Rebecca Gallantree and Grace Reid begin diving’s women’s 3m competition with the preliminary round, Justin Rose and Danny Willett play again in the golf and the Team GB men’s hockey team have a crucial match against Spain.
The Laser and Laser Radial fleets are back as sailing continues at Marina da Gloria with the men’s and women’s RS:X completing their set of 12 outings before the all-important double scoring medal races on Sunday.
Chris and Gabby Adcock are back out in badminton’s mixed doubles as are men’s doubles pair Chris Langridge and Marcus Ellis and women’s pair Lauren Smith and Heather Olver.
Sticking with racket sports and the Team GB men’s table tennis team face France in the first round while Andy Murray faces American Steve Johnson in the quarter-final of the men’s singles.
Team GB at Rio 2016: Day 7
Athletics
Session times
09:30-13:10 Rio / 13:30-17:10 BST
14:30-16:10 Rio / 18:30-20:10 BST
20:20-23:25 Rio / 00:20-03:25 BST
Men’s 400m Heats – Martyn Rooney, Matthew Hudson-Smith
Men’s 800m Heats – Michael Rimmer, Elliot Giles
Men’s 20km Race Walk – Tom Bosworth
Men’s Long Jump Qualification – Greg Rutherford
Women’s 100m Preliminary & Heats – Desiree Henry, Daryll Neita, Asha Philip
Women’s 1500m Heats – Laura Muir, Laura Weightman
Women’s 10,000m Final – Beth Potter, Jo Pavey, Jessica Andrews
Women’s Hammer Qualification – Sophie Hitchon
Women’s Heptathlon: 100m, High Jump, Shot put, 200m – Jessica Ennis-Hill, Katarina Johnson-Thompson
Badminton
Mixed Doubles Group: 09:35 Rio / 13:35 BST – Chris Adcock, Gabby Adcock
Men’s Doubles Group: 11:20 Rio / 15:20 BST – Chris Langridge, Marcus Ellis
Women’s Doubles Group: 15:30 Rio / 19:30 BST – Lauren Smith, Heather Olver
Cycling – Track
Session time:
16:00-19:10 Rio / 20:00-23:10 BST
Men’s Sprint Qualifying 1/16 Finals, Repechages, Finals – Jason Kenny, Callum Skinner
Men’s Team Pursuit First Round, Finals – Steven Burke, Ed Clancy, Owain Doull, Sir Bradley Wiggins
Diving
Session time
15:30-18:30 Rio / 19:30-22:30 BST
Women’s 3m Springboard Preliminary – Rebecca Gallantree, Grace Reid
Equestrian – Dressage
Individual & Team Grand Prix Special: 14:20 Rio / 18:20 BST – Spencer Wilton
Individual & Team Grand Prix Special: 15:02 Rio / 19:02 BST – Fiona Bigwood
Individual & Team Grand Prix Special: 15:29 Rio / 19:29 BST – Carl Hester
Individual & Team Grand Prix Special: 15:56 Rio / 19:56 BST – Charlotte Dujardin
Fencing
Men’s Team Foil Quarter-Final: 09:00 Rio / 13:00 BST – James Davis, Laurence Halsted, Richard Kruse
Golf
Men’s Individual Stroke Play: 09:03 Rio / 13:03 BST – Justin Rose
Men’s Individual Stroke Play: 10:58 Rio / 14:58 BST – Danny Willett
Gymnastics: Trampoline
Session time 14:00-16:30 Rio / 18:00-20:30 BST
Women’s Qualification & Final – Kat Driscoll, Bryony Page
Hockey
Team GB Men vs Spain pool match: 17:00 Rio / 21:00 BST
Rowing
Session time:
08:30-13:30 Rio / 12:30-17:30 BST
Men’s Single Sculls Semi-Final – Alan Campbell
Men’s Lightweight Double Sculls Final B – Will Fletcher, Richard Chambers
Women’s Pair Final A – Helen Glover, Heather Stanning
Men’s Four Final A – Alex Gregory, Moe Sbihi, George Nash, Constantine Louloudis
Women’s Lightweight Double Sculls Final C – Charlotte Taylor, Katherine Copeland
Sailing
Session time:
13:00-15:40 Rio / 17:00-19:40 BST
49er Races 1, 2 & 3 – Dylan Fletcher, Alain Sign
Women’s RS:X Races 10, 11 & 12 – Bryony Shaw
Laser Radial Races 7 & 8 – Alison Young
Men’s 470 Races 5 & 6 – Luke Patience, Chris Grube
49er FX Races 1, 2 & 3 – Charlotte Dobson, Sophie Ainsworth
Men’s RS:X Races 10, 11 & 12 – Nick Dempsey
Laser Races 7 & 8 – Nick Thompson
Women’s 470 Races 5 & 6 – Hannah Mills, Saskia Clark
Shooting
Session time 09:00-16:30
Women’s Skeet Qualification & Finals – Elena Allen, Amber Hill
Swimming
Session times:
Afternoon: 13:00-15:40 Rio / 17:00-19:40 BST
Evening: 22:00-23:30 Rio / 02:00-03:30 BST
Men’s 50m Freestyle Final (Eve) – Ben Proud
Men’s 1500m Freestyle Heats (PM) – Tim Shuttleworth, Stephen Milne
Men’s 4x100m Medley Relay Heats (PM) – Great Britain
Women’s 4x100m Medley Relay Heats (PM) – Great Britain
Women’s 800m Freestyle Final (Eve) – Jazmin Carlin
Table Tennis
Team GB vs France: 19:30 Rio / 23:30 BST – Paul Drinkhall, Liam Pitchford, Sam Walker
Tennis
Men’s Singles Quarter-Final: 12:00 Rio / 16:00 BST – Andy Murray vs S Johnson (USA)